Rosslee is naar Ajax gekomen om, zoals de Zuid-Afrikaan het zelf verwoordt, zijn collega John van den Brom te ‘schaduwen’. De rol die het Amsterdamse Hoofd opleidingen vertolkt, wordt door de goedlachse Rosslee gespeeld in Kaapstad. Sinds kort is de oud-prof van onder meer Cape Town Spurs –één van de voorlopers van Ajax Cape Town– eindverantwoordelijke voor de jeugdopleiding van Ajax Cape Town.
,,Hier op de Toekomst hoop ik een goed beeld te krijgen van hoe het er in de Amsterdamse jeugdopleiding aan toe gaat’’, legt Rosslee uit. ,,In Kaapstad vinden we het belangrijk om de relatie met de moederclub zo open mogelijk te houden. Dat betekent dat we zo veel mogelijk op één lijn willen blijven. Ajax kan ons verder helpen, terwijl wij wellicht ook goede tips of ideeën kwijt kunnen in Amsterdam. Iedereen kan, kortom, van elkaar leren. Als je de expertise van Ajax samen kunt voegen met de Afrikaanse flair en manier van spelen, is er sprake van een mooie combinatie.’’
 

 Rosslee haalt het voorbeeld aan van de ritmische wijze waarop Afrikaanse voetballers meestal hun warming-up afwerken. Het lijkt alsof voetballers, kort voor een partij, dansen op muziek. ,,Eerst keek de wereld daar een beetje meewarig naar; het werd nogal stompzinnig gevonden. Nu zie je steeds meer ploegen dynamic stretchen voor een wedstrijd. Het blijkt een prima manier om de spieren los te maken en op te warmen.’’
De 35-jarige Zuid-Afrikaan speelde vijftien jaar professioneel voetbal, om zijn carrière afgelopen jaar vanwege een blessure te moeten beëindigen. De linkerschouder bleek dusdanig beschadigd dat verder spelen onverantwoord was. ,,En dan te bedenken dat ik altijd een speler was die nog door zou spelen met een gebroken been’’, aldus Rosslee, die in zijn land ook speelde voor Helleric en Santos. ,,Als trainer doe ik nu mijn voordeel met de kennis uit mijn loopbaan. Ik begon als spits, zakte vervolgens naar het middenveld en eindigde als een nummer 3. Die kennis maakt het makkelijker om met spelers te praten. Omdat ik in alle linies heb gespeeld, kan ik me makkelijker verplaatsen in verdedigers, middenvelders en aanvallers.’’
 

 De ambitie die de Kaapstadse jeugdopleiding koestert behelst vanzelfsprekend het opleiden van zoveel mogelijk topvoetballers. Spelers die vanuit Zuid-Afrika succesvol zijn overgestapt naar Europa, zijn meestal de norm. Rosslee: ,,Met Ajax Cape Town willen we op regelmatige basis nieuwe Pienaars en Benni’s opleiden.’’ Iets wat allesbehalve onmogelijk is, meent de Afrikaan. Net als in Amsterdam en Nederland lopen er ook in Kaapstad en Zuid-Afrika genoeg talenten rond. Talenten die, in potentie, even ver kunnen rijken als hun grote voorbeelden. ,,Veel spelers hebben de skills om ver te komen. Het gaat erom ze ook mentaal klaar te stomen voor de top. In Nederland kunnen jeugdspelers wekelijks op hoog niveau competitiewedstrijden spelen. Bij ons is dat helaas nog moeilijk. Tussen ons team voor zestien- en zeventienjarigen en ons reserveteam gaapt bijvoorbeeld nog een aardig gat. Een competitie blijkt moeilijk op te zetten voor die leeftijdsgroep.’’
 

 Tegenstand wordt dan ook gezocht op internationale toernooien. De enige moeilijkheid hierbij is dat de financiële armslag van de club uit Kaapstad beperkt is. Rosslee hoopt tijdens zijn verblijf in Nederland en passant ook een shirtsponsor te strikken. ,,Sponsors maken het mogelijk om nog meer internationale toernooien te kunnen spelen. De ervaring die onze spelers daar op kunnen doen is simpelweg onmisbaar voor hun opleiding.’’
De tiende november hoopt Rosslee het vliegtuig terug te kunnen pakken, voorzien van een koffer en geest vol nieuwe voetbalinzichten en trainingsvormen. ,,Daarom zal ik de komende weken veel trainingen van, vooral, Jong Ajax bijwonen. Ook ben ik al vaker bij de A1 van Sonny Silooy geweest en heb ik onder meer kennis gemaakt met Bryan Roy, Arnold Mühren en Sjaak Swart.’’ Lachend: ,,Die laatste heb ik trouwens de bijnaam Jack Black gegeven.’’
,,Wat me op de Toekomst opvalt, is de bijzondere sfeer. ’s Middags wordt hier ook samen geluncht door de trainers. En is er ruimte voor uiteenlopende voetbaldiscussies. Wat dat betreft kan ik mijn voetbalhart hier prima ophalen. Gelukkig blijkt er na een actieve voetbalcarrière nog een nieuw leven mogelijk. Een leven als trainer en opleider.’’ (ajax.nl)
 

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.