Hoe kun je kijkgedrag verbeteren? Vitesse laat het zien in VT218

| Paul Geerars | Trainersnieuws
Een van de demonstratietrainingen tijdens het Trainerscongres 2016 werd verzorgd door Vitesse, waarbij onder meer het verbeteren van kijkgedrag centraal stond. Een mooie aanleiding om met Hoofd Voetbalacademie Gerry Hamstra en inspanningsfysioloog Jan van Norel over dit onderwerp te spreken. ‘Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat Frank Lampard in zijn Chelsea-tijd elke drie seconden twee keer over zijn schouder keek.’
Kijkgedrag
Jan van Norel:
“Tijdens mijn studie werkte ik mee aan een grootschalig onderzoek van de Noorse professor Geir Jordet naar kijkgedrag bij voetballers. Hij volgde 118 Premier League-spelers en het bleek dat de beste twee daarvan, Frank Lampard en Steven Gerrard, ontzettend veel om zich heen keken. Jordet coacht nu veel spelers uit de Premier League in individuele sessies. De conclusies uit zijn studies waren aanleiding om ook bij Vitesse onderzoek te doen naar kijkgedrag: het zicht van spelers tijdens trainingen en wedstrijden. Bij ons eerste elftal hebben we een pilot gedraaid om kijkgedrag in kaart te brengen en te verbeteren. We volgden onze spelers in wedstrijden met close-up beelden, die we vervolgens bestudeerden: hoe vaak kijkt een speler over zijn schouder, en doet hij dat linksom of rechtsom? Die cijfers koppelden we aan hun passing: hoe zuiver was die, en in welke richting? Vervolgens hebben we zes weken lang drie keer per week bepaalde middelen ingezet om het kijkgedrag van spelers te verbeteren. Dat deden we bijvoorbeeld met stroboscoopbrillen, met bepaalde trainingsinterventies, met behulp van een headcam en door spelers bewuster te maken van hun eigen kijkgedrag met behulp van beelden. Vervolgens maakten we dezelfde analyse als daarvoor. Onze spelers bleken vooruit te zijn gegaan qua passzuiverheid en passrichting (vaker
vooruit), variërend van acht tot zestien procent.”
Meer lezen
Wil je meer lezen over kijkgedrag? In dit artikel bespreken we wat het is en hoe je het kunt verbeteren bij spelers.In ons vakblad besteden we regelmatig aandacht aan kijkgedrag. In onze TrainingsPlanner staan tientallen trainingsvormen om kijkgedrag te verbeteren. In onze Mediatheek besteden we aandacht aan dit thema met video’s uit de wedstrijd, onder meer van Davy Pröpper. In CoachVak vind je acht artikelen als je de zoekterm ‘kijkgedrag’ gebruikt. Hier lees je meer over awareness, het totale bewustzijn van een speler in het veld, waarvan kijkgedrag een belangrijk onderdeel vormt.
Gerelateerd
Trainersnieuws

Andries Jonker: ‘In 1:3:5:2 de meeste creativiteit op het veld’

Trainersnieuws

Marijn Beuker: Creëren en implementeren van een visie

Trainersnieuws

Thomas Ruesink: Opleiden in de Onderbouw