Alex Zorniger is in Nederland geen heel bekende naam, maar de Duitser is in zijn vaderland een gerenommeerde trainer die in grote mate bijdroeg aan de opmars van RB Leipzig. Na een korte periode bij VfB Stuttgart streek Zorniger nu bijna twee jaar geleden neer in Denemarken, alwaar hij de scepter zwaait bij tienvoudig kampioen Brøndby. Met Zorniger spraken we over de spelprincipes zoals hij die bij zijn team hanteert, met een nadruk op het verdedigen.

Meer weten over spelprincipes? Op deze pagina staat alle informatie gebundeld.

Alex Zorniger: ‘We noemen het wel het A-Z van onze spelprincipes, omdat dit ook mooi bij mijn naam past. Zoals elke leraar proberen wij onze spelers op een wijze te bereiken die goed past bij de manier waarop zij informatie tot zich nemen. De een doet dat door te luisteren, de ander door te kijken, weer een ander door te ervaren. Maar we gebruiken ze ook wanneer we bezig zijn een speler aan te trekken. Dan wil je graag laten zien wat de uitgangspunten van de speelwijze zijn. Zo is een lijst ontstaan van 24 begrippen, die voor onze spelers een signaalfunctie hebben. Hebben wij het over een bepaalde letter, dan weten zij al wat daarbij hoort.

Agressive starting from the first whistle – Agressief starten vanaf het eerste fluitsignaal

‘Zodra de tegenstander aftrapt, verdedigt Brøndby direct vooruit. De opponent wordt daardoor direct aangezet tot een lange trap.’

Back tracking – Bij balverlies direct omschakelen

‘Brøndby schakelt direct om bij balverlies. De tegenstander in balbezit wordt direct, en het liefst van meerdere kanten tegelijk, onder druk gezet.’

Covering – Rugdekking geven

‘Wanneer de tegenstander in balbezit aangevallen wordt, moet er rugdekking zijn. Dat geldt tot en met de doelman. Wanneer achter de verdediging ruimte is, moet de keeper die bespelen door ver uit zijn doel te keepen en in te schatten of hij een eventuele dieptepass kan onderscheppen.’

Deep runs – Diepgang

‘Van spelers wordt verwacht dat zij, wanneer Brøndby in balbezit is, de diepte zoeken achter de verdediging van de tegenstander.’

Everyone is decisive – Iedereen is beslissend

‘Iedereen moet weten dat zijn inbreng in een wedstrijd doorslaggevend kan zijn.’

Forward defending – Vooruit verdedigen

‘Wanneer de tegenstander aan de
 bal is, loopt Brøndby niet terug maar wordt elke tegenstander direct onder druk gezet. Dit begint al zodra de keeper van de tegenstander de bal uitgooit. Men ziet Brøndby de speler die de bal ontvangt, direct aanvallen. Eén speler valt de man aan, de ander haalt de passlijn naar het middenveld eruit.’

Gegenpressing – Direct drukzetten na balverlies

‘Wanneer de bal verloren wordt, zet Brøndby de balbezitter van diverse kanten direct onder druk. Deze wordt als het ware omringd en in feite kan die speler niet meer voor- of achteruit. Veelal is een ongecontroleerde lange trap het gevolg met relatief eenvoudig balbezit voor Brøndby als uitvloeisel.’

Wil je alle spelprincipes binnen het alfabet van Alex Zorniger lezen, evenals interviews met andere toptrainers over het gebruik van spelprincipes? Bestel dan De Voetbaltrainer 233 in onze webshop via deze link.

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.